Regional cooperation and European integration

U ponedeljak, 7. novembra 2011. godine, u organizaciji International Center for Promotion of Enterprises (ICPE), održana je međunarodna naučna konferencija u Ljubljani, pod nazivom "Regional Cooperation and European Integration".

Suorganizatori konferenicje su:

• Institut ekonomskih nauka (IEN), Beograd, Srbija,
  • University of Nice Sophia Antipolis, Nica, Francuska
  • Scuola di Amministrazione Aziendale, Torino, Italija
  • Ekonomski institut, Zagreb, Hrvatska
  • Ekonomski institut, Sarajevo , Bosna i Hercegovina
  • Ekonomski institut, Banja Luka, Bosna i Hercegovina
  • Beogradska bankarska akademija, Beograd, Srbija.

Konferenciju su otvorili dr Štefan Bogdan Šalej, direktor ICPE i prof dr. Dejan Erić direktor IEN. Učesnici konferencije bili su predstavnici većeg broja institucija suorganizatora.

Prezentovano je dvadesetak naučnih radova, grupisanih u četiri sesije:

• Analysis of the Relations Between WB Countries and The EU; Policy of Equally Spread and Sustainable Regional Development in the Function of the European Integrations
  • Evaluation of Undergone Transition Changes in Western Balkan Countries; Structural Changes in WB Countries Economy in the Function of the EU Integrations
  • Restructuring of Enterprises in Order to Achieve Efficiency and Effectiveness; Macroeconomic Framework for Structural Adjustments
  • Development and Competitiveness of Financial Systems in Western Balkan Countries.

Na konferenciji je zaključeno da je za produžetak procesa integracija zemalja Zapadnog Balkana u Evropsku uniju međusobna analiza odnosa od ključnog znacaja. U tome je poseban akcenat stavljan na poziciju Srbije u procesu evro integracija. Ništa manje značajni nisu ostali ni aspekti integracija poput oblasti zaštite životne sredine, ekologije, održivog razvoja i drugih oblasti integracija. Evaluacija tranzicionog procesa u zemljama Zapadnog Balkana je od velikog značaja za analizu prošlosti, radi predviđanja perspektive ovih zemalja u budućnosti. Neophodna je analiza značaja procesa restrukturiranja preduzeća u cilju postizanja efikasnosti istih. Poseban akcenat je neophodno staviti na analizu javnih preduzeća. Takođe, neohodno je sprovesti dublju analizu finansijskog sektora zemalja Zapadnog Balkana u cilju njihove integracije u Evropsku uniju kako bi se unapredio njihov ekonomski rast i razvoj.

U toku prvog radnog dana konferencije rukovodstvo IEN imalo je i par sastanaka. Veoma koristan je bio sa prof. dr Borisom Cizeljom, predsednikom KEN.

Regional cooperation and European integration