Društvene, političke i ekonomske promene na Zapadnom Balkanu

U okviru Regionalnog programa podrške društvenim istraživanjima na Zapadnom Balkanu (RRPP) odžana je trodnevna naučna konferencija: "Društvene, političke i ekonomske promene na Zapadnom Balkanu“ na kojoj je učestvovalo preko 100 istraživača iz regiona ali i drugih delova Evrope.

24. maj

Dana, 24.maja 2013. godine održan je prvi dan međunarodne naučne konferencije "Društvene, političke i ekonomske promene na Zapadnom Balkanu" koja se organizuje u okviru Regionalnog programa podrške društvenim istraživanjima na Zapadnom Balkanu (RRPP). Konferenciji je prisustvovalo preko 100 istraživača iz regiona ali i drugih delova Evrope.

U uvodnom delu programa učesnicima su se obratili:

• prof. dr Dejan Erić, direktor Instituta ekonomskih nauka iz Beograda, lokalne koordinacione jedinice RRPP za Srbiju
  • prof. dr Nicolas Hayoz, programski direktor RRPP, Univerzitet u Friburgu
  • Nj.e. gospodin Jean Daniel Ruch, ambasador Republike Švajcarske u Republici Srbijii
  • prof. dr Radomir Žikić, pomoćnik ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja
  • gospođa Sussanne Zumstein,savetnik i programski direktor za Srbiju Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC).

U nastavku dana, prezentacije su održali gospodin Mladen Dragašević, predstavnik Saveta za regionalnu saradnju i Mihail Arandarenko, direktor Fondacije za razvoj ekonomske nauke (FREN).

U završnom delu prvog dana konferencije, učesnici su imali prilike da se u okviru mini sajma knjiga upoznaju sa publikacijama izdatim u okviru RRPP projekata i izdanjima ostalih RRPP partnerskih institucija.

25. maj

Tokom drugog dana konferencije, predstavljeno je pedeset radova u pet paralelnih sesija.

Teme sesija ticale su se:

• Rodnih politika i diskursa
  • Medija, političkih i društvenih diskursa
  • Demokratije, povezivanja i nefomalnih odnosa
  • Novih društvenih nejednakosti i društveno-ekonomskih promena
  • Migracija, dijaspore i doznaka,

26. maj

Trećeg dana međunarodne naučne konferencije "Društvene, političke i ekonomske promene na Zapadnom Balkanu", održan je okrugli sto sa temom Da li su političarima potrebni naučnici? – Povezivanje istraživanja i javnih politika na Zapadnom Balkanu.

Društvene, političke i ekonomske promene na Zapadnom Balkanu