Okrugli sto, Mala i srednja preduzeća rast, izvoz, poslovno okruženje

Institut ekonomskih nauka i časopis "Biznis i finansije" organizovali su 14. decembra 2006. godine okrugli sto na temu "Mala i srednja preduzeća - rast, izvoz, poslovno okruženje".

ien_logo                                            biznisfinansije_logo

Zmaj Jovina 12 ,11000 Beograd, tel. 2622-357                 Čika Ljubina 6/II, 11000 Beograd, tel. 3286-140

OKRUGLI STO

MALA I SREDNJA PREDUZEĆA
RAST, IZVOZ, POSLOVNO OKRUŽENJE

14. decembar 2006. godine

Dnevni red:

10.00 - 10.15 Obraćanje organizatora
Dejan Erić, direktor Instituta ekonomskih nauka
Milica Kostić, glavni i odgovorni urednik, časopis Biznis i finansije
10.15 - 11.15 Predstavljanje aktivnosti i tematskih analiza državnih institucija
Moderator: Jelica Minić, Institut ekonomskih nauka
Petar Pavlović, pomoćnik ministra, Ministarstvo za privredu i privatizaciju
Mirjana Jovanović, direktorka republicke agencije za mala i srednja preduzeća
Irena Posin, šef sektora za promociju izvoza Agencije za podsticanje izvoza i stranih ulaganja
Nikoleta Vučenović, zamenik direktora Agencije za privredne registre
11.15 - 12.00 Diskusija
Otvaranje diskusije: Zoran Njegovan, Ekonomski institut i Beogradska bankarska akademija
12.00-12.15 Pauza
12.15 - 13.15 Predstavljanje istraživanja o MSP i analiza poslovne klime
Moderator: Zorica Živković, Biznis i finansije
Miroslav Glas, Ekonomski fakultet, Ljubljana
Gordana Danilović Grkovic, rukovodilac projekata koje finansiraju OEBS i UNDP
Slobodan Aćimović, Ekonomski fakultet u Beogradu
Procredit banka, Mirjana Zakanji, zamenik generalnog direktora
13.15 - 14.00 Diskusija

Ova rasprava je posvećena razvoju, izvoznim performansama i unapređivanju poslovne klime za mala i srednja preduzeća (MSP), koja su najvitalniji akteri privrede u Srbiji. Imajući u vidu veći broj analiza opštih pokazatelja, kao i posebnih aspekata njihovog razvoja, kao i drugu godišnju ediciju časopisa Biznis i finansije koja je posvećena MSP, nametnula se potreba da se izvrši svojevrsno sumiranje svih ovih parcijalnih uvida. Uz to, Srbija je još 2003. g. pristupila Evropskoj povelji o malim i srednjim preduzećima, koja je obavezuje da stalno unapređuje uslove za njihovo poslovanje i prilagođava ih evropskim normama i standardima.

table_msp1
table_msp2

Sve što je navedeno uticalo je na Institut ekonomskih nauka i časopis Biznis i finansije da kao prvu temu serije od pet okruglih stolova, koji su planirani za kraj 2006. i 2007. g. odaberu upravo mala i srednja preduzeća. Cilj ovih okruglih stolova je da se u pojedinim sektorima privrede Srbije izvrši snimak stanja i donesu odgovarajuće preporuke, koje bi mogle biti od koristi donosiocima sektorskih politika, ali i da se o tome obavesti šira javnost. Zato su, pored predstavnika državne administracije, akademskih institucija i privrede, podjednako značajni učesnici predstojećih debata i predstavnici medija, koji ovoj i budućim značajnim temama treba da obezbede publicitet i uključivanje šire javnosti u sagledavanje sektorskih politika.

table_msp3